Aktuální čas: 06:19
Hotel Komorní hůrka, Komorní Dvůr 45, 350 02 Cheb, CZ
+420 354 429 700

Aktivity

Image

Město Františkovy Lázně

Z našeho hotelu se procházkou dostanete do nedalekého lázeňského městečka Františkovy Lázně. Lázeňská atmosféra je zde cítit na každém kroku a v porovnání s jakýmikoliv dalšími lázněmi je naprosto nezaměnitelná. Františkovy Lázně si tak po staletí až do dnešních dnů udržují své lázeňství jako největší drahokam a nestaly se tak nikdy rušným městem nebo zábavním wellness centrem. Vše se soustředí na kvalitní lázeňskou léčbu a zlepšení zdraví každého, kdo Františkovy Lázně za tímto účelem navštíví.

Světový unikát

Dnes jsou Františkovy Lázně jedním z nejkrásnějších lázeňských měst, ve kterém je v unikátní míře zachována jeho historická tvář i architektura. Ne nadarmo získaly v roce 2005 cenu Nejkrásnější historické město České republiky. Současně také patří do uskupení 11 výjimečných lázeňských měst, která byla pod společným názvem Great spas of Europe (Slavné lázně Evropy) nominována na zápis do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Spolu s takovými jmény jako Baden-Baden, Bath nebo Vichy.

Město postavené z vody

Františkovy Lázně jednoznačně povstaly díky slávě léčivých pramenů, zejména nejstaršího Františkova pramene. Zvěsti o zázračných účincích místní vody se rychle šířily po císařství, stejně jako hliněné lahve, ve kterých se voda původně prodávala a rozvážela široko daleko. Město tak postupně od konce 18. století pod vedením Dr. Adlera rostlo ve vyhlášené světové lázně. Zásadní je rok 1793, považovaný za datum založení města. Mnoho odborných pramenů mylně uvádí, že se město původně jmenovalo Ves císaře Františka (Kaiser Franzensdorf) nebo Franzensbrunn. Ve skutečnosti však byl již dvorským dekretem z 27. dubna 1793 určen dnešní název Františkovy Lázně.

První slatinné lázně na světě

Ano, právě ve Františkových Lázních byl pro lidstvo objeven léčivý účinek slatinných koupelí. A historická budova Císařských lázní, je jediným místem na světě, kde i dnes můžete okusit blahodárné účinky slatinné koupele dle originální františkolázeňské receptury. Pro každou jednotlivou koupel bývá využito 80 kg speciálně ošetřené místní slatiny.

Zázračná sůl

Společně se slatinou byly ve Františkových Lázních již před více než 200 lety objeveny i léčivé prameny. Tím nejzajímavějším, avšak zdaleka ne jediným, je určitě pramen Glauber IV, který obsahuje nejvíce dekahydrátu síranu sodného na světě. Ten je znám již od 17. století jako Mirabilit nebo také jako Glauberova sůl.

Ve Františkových Lázních se nachází nejen léčivé prameny ale i nádherně upravené parky, udělejte si čas a projděte si je, jistě nebudete litovat.

Tým hotelu Komorní Hůrka

Image

Kultura

Cheb je nejen historické, ale i kulturní centrum regionu. Mezinárodní festival FIJO, Chebské varhanní léto či Valdštejnské slavnosti, to jsou jen některé z kulturních akcí, které můžete navštívit.

Milovníky výtvarného umění potěší Galerie výtvarných umění, příznivcům fotografie pak vyjde vstříc Galerie G4, krajská galerie fotografie.

Západočeské divadlo Cheb a jeho jediný profesionální divadelní soubor v kraji, Kulturní centrum Svoboda, Chebský hrad, Muzeum Cheb i městská knihovna pořádají celou řadu akcí.

Zajímavá místa a akce se konají po celém Karlovarském kraji, tady je malý vyčet,

FIJO

FIJO je menzinárodní festival dechových orchestrů mladých, který se koná každý druhý rok ve městě Cheb. Poslední festival se konal v roce 2022 a jednalo se o již 24 ročník. Během každého ročníku se sjedou orchestry a taneční skupiny z celého světa. Samozřejmostí je účast domacích orchestrů, které velmi často doprovází mažoretky. V minulosti se festivalu účastnily například orchestry z Itálie, Skotska, Maďarska, Polska, Švédska a nebo orchestr z Nizozemí, který během vystoupení jede celou dobu na kolech. Jedná se o velkou událost, kterou po dobu její konání žije celé město.

Valdštejnské slavnosti

Další tradiční festival konající se ve městě Cheb. Od roku 2013 se konají slavnosti jednou za dva roky a střídají se s další jedinečnou akcí města hudebním festivalem FIJO. Úplně první Valdštejnské slavnosti byly v Chebu uspořádány již v roce 1908. V pozměněné podobě se slavnosti konají dodnes. Slavnosti probíhají po 2 dny a během nich mají návštěvníci možnost vidět průvod městem, historický trh, rekonstrukce bitev a všedního života Albrechta i členů jeho družiny a vojska.

Další zajímavé akce

Letecký den
GRAND PRIX
Divadlo jednoho herce
Chebské vánoční trhy
Babí léto
Letní bláznění

Tipy na výlety v okolí

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Mariánské lázně – zpívající fontána

Zpívající fontána patří mezi dominanty Mariánských Lázní. Hraje denně od 7.00 do 19.00 každou lichou hodinu, ve 21.00 a 22.00 hodin včetně projekce s barevným osvětlením. Slavnostní zahájení je 30. dubna ve 21 hodin, ukončení provozu je 31. října ve 20 hodin.

Toto je jen malý výčet kulturních akcí a míst v našem kraji, která stojí za navštěvu. Přijeďte a nechte se vtáhnout atmosférou úžasných Valdštejnských slavností nebo si zatančte v rytmu dechové hudby na festivalu FIJO. Ať už se rozhodnete jakkoliv náš hotel je skvělým místem pro objevování krás Karlovarského kraje.

Tým hotelu Komorní Hůrka

Image

Sport

Cyklistika

Místní cyklistické trasy vedou často mimo silnice a vy se můžete nadýchat čerstvého vzduchu. Navštivte hrad Seeberg v Ostrohu, hrad ve Starém Rybníku, hrad ve Skalné a samozřejmě také Chebský hrad, zámek v Libé či známé poutní místo Maria Loreto ve Starém Hroznatově. Půjčení kola 200 Kč/den, koloběžka 150 Kč/den.

Golf

Přijeďte trefit jamku na jedno z nejmladších a troufáme si tvrdit i nejkrásnějších hřišť v České republice. Čeká vás 18 sportovně náročných jamek v půvabné krajině chráněné přírodní oblasti povodí Ohře. Naším partnerem pro golfové pobyty je Golf Resort Františkovy Lázně. Podle ohlasů návštěvníků patří  hřiště mezi ta nejlepší v tuzemsku, ale i v oblasti česko-německého příhraničí. Využijte i vzdálenější hřiště: Golf Club Sokolov, Astoria Golf Club Cihelny, Golf Resort Karlovy Vary, Royal Golf Club Mariánské Lázně.

Tenis

Nezáleží na tom, jestli umíte raketu držet správně. I amatérský „match“ prospěje vašemu tělu. Máme vlastní tenisové kurty, které jsou vám jako hostům zdarma k dispozici. Pokud hosté nejste, můžete si zahrát také. Platí se 150 Kč/hod.

Nordic walking

Vezměte hůlky to ruky a vyrazte. Protáhněte své tělo v přilehlé přírodě. Za pomocí speciálních hůlek zapojíte také horní polovinu těla. Nordic walking je přirozený lidský pohyb s pozitivními účinky na zdraví. Hůlky vám půjčíme za 100 Kč/den.

Krajinka

Nezaujalo vás nic z výše uvedeného, máme pro vás tip. Sportovní areál města Chebu Krajinka na levém břehu Ohře je určený pro rekreační a sportovní využití. Nachází se zde atletický stadion s půjčovnou sportovních potřeb, venkovní florbalové hřiště, beachvolejbalové kurty, basketbalové hřiště, skateplaza, lanové centrum. Nacházejí se zde také víceúčelová sportoviště a to na rovném prostranství při řece Ohři. Jedná se o dráhu na petangue, či stolní tenis. Na přilehlé travnaté louce lze hrát také líný tenis, badminton, frisbee nebo provozovat další pohybové aktivity. Velmi oblíbená je zde také pikniková louka. Prostranství určené především pro odpočinek a pohodové využití volného času návštěvníků. Nachází se u skateplazy (přístup přes dřevěnou lávku přes řeku pod Chebským hradem). Kromě travnaté louky, kde si mohou lidé užívat svůj piknik na dece, jsou zde instalovány i 3 velké grily, které jsou návštěvníkům volně k dispozici.

Aquaforum Františkovy Lázně

Příjemně teplá voda v bazénechvířivkách, k tomu zábava na tobogánu a mnoho dalšího.To vše na vás čeká v Aquaforu ve Františkových Lázních, ve světě vody a relaxace, kde si odpočinete, zasportujete i užijete čas s dětmi a rodinou nezávisle na rozmarech počasí. To vše v několika vnitřních a venkovních bazénech s vodními atrakcemi. Na návštěvníky čekají bazény s minimální teplotou vody 30-32 °C, k relaxaci poslouží vodní stěnová masáž, vzduchové masážní lavice, vzduchová perlička, vřídla nebo třeba sauna. K dispozici je také vnitřní whirlpool, celoroční venkovní whirlpool a vodní jeskyně. Pro menší děti je určeno dětské venkovní hřiště a bazén, pro starší tobogán a skluzavky. Sportovci mohou využít venkovní beach volejbal. Osvěžit se můžete ve snack-baru případně v restauraci.

Pokud jste aktivní sportovci nebo jen hledáte nějaké sportovní vyžití pro vás nebo vaše děti, okolí našeho hotelu nabízí mnoho možností.

Tým hotelu Komorní Hůrka

Image

Turistika

Příroda v okolí hotelu se jeví takřka jako lidmi nedotčená. Nedaleko hotelu se také nachází sopka – již neaktivní. Pravidelné výbuchy sopky se tedy nekonají. Budovou hotelu přímo prochází hranice národní přírodní památky Komorní hůrka. Stačí jen sejít z letní terasy a vstoupíte na chráněné území s jámou po vulkánu.

Františkovy Lázně jsou ideálním místempro regeneraci organismu, odpočinek a znovunabytí sil. Město je od července 2021 zápsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Ve Františkových Lázních můžete ochutnat léčivé prameny: Františkův, Nový, Solný, Lužní, Palliardi, Železný, Stanislav, Luisin, Glauber I, II, III, IV, Sluneční, Natáliin, Štěpánka, Žofiin, Kostelní. Objevte například krásu přírody v lesoparku Amerika, který přímo navazuje na františkolázeňské parky, nebo se vydejte do nedaleké národní přírodní rezervace Soos, která je v Evropě zcela unikátní. Těmto rozlehlým rašeliništím s řadou minerálních pramenů se totiž právem přezdívá český Yellowstone park.

Při návštěvě Františkových Lázní se vyplatí vyrazit i do jejich okolí. Jedním z míst, které je zárukou příjemného výletu, je hrad Seeberg, který se nachází přibližně 6,5 km západně od města. Zaslouží se říci, že je jedním z nejnavštěvovanějších míst v okolí Frantovek. A není divu, historie hradu sahá až do 12. století a souvisí s tehdejším rozvojem Svaté říše římské. Hrad dnes slouží jako muzeum a nabízí rozsáhlé expozice prezentující dějiny hradu, vývoj interiérů a nábytkové tvorby 19. století (empír, biedermeier, druhé rokoko, novorenesance, novogotika, chippendale), slavný chebský intarsovaný nábytek a historii výroby porcelánu v západních Čechách.

Za zmínku stojí také město Cheb, jež je parádním cílem pro všechny milovníky historie, architektury a památných míst. Ideální pro pěší i cykloturisty. Cheb je  nejen historické, ale i kulturní centrum regionu. Mezinárodní festival mládežnických dechových orchestrů FIJO,  přehlídka uměleckých projektů  „Chebské dvorky“, Chebské varhanní léto či Valdštejnské slavnosti, to jsou jen některé z kulturních akcí, které můžete navštívit.

Milovníky výtvarného umění potěší Galerie výtvarných umění, příznivcům fotografie pak vyjde vstříc Galerie G4, krajská galerie fotografie.

Západočeské divadlo Cheb a jeho jediný profesionální divadelní soubor v kraji, Kulturní centrum Svoboda, Chebský hrad, Muzeum Cheb i městská knihovna pořádají celou řadu akcí.

V okolí našeho hotelu se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za prozkoumání, ať už se rozhodnete kterékoliv z míst z našeho výběru, jistě nebudete odjíždět zklamaní.

Tým hotelu Komorní Hůrka