Trocha historie...

O sopce

Podle historických pramenů promlouvala sopka naposledy před 80 000 lety. Nyní sopka spí klidně, jako hosté v našich pokojích. Okolí sopky Komorní hůrka je opředeno mnoha legendami. Například legendou o zakletých duších. Jak jinak si lidé v dřívějších dobách měli vysvětlit stoupající jedovaté plyny a páry? Dnes však můžeme s klidným svědomím prohlásit: v Komorní hůrce nestraší. 

Zpátky v čase...

...s J.W. Goethem

Věděli jste, že Komorní hůrku navštěvoval i J. W. Goethe? V té samé době vedli houževnatý vědecký spor dvě skupiny vědců: „neptunisté“ a „plutonistité“. Neptunisté vykládaly vznik hornin usazením z vody a příčinu sopečné činnosti spatřovali ve vyhoření podzemních uhelných slojí. Plutonisté vycházeli z učení o žhavém jádru Země. Vysvětlovali vznik sopek erupcemi žhavých tekutých látek, vytlačovaných sopečnými jícny z nitra na povrch země.

V tomto sporu sehrála Komorní hůrka důležitou roli a přitáhla na sebe pozornost vědců. Stala se světoznámou v geologické literatuře naší i v zahraničí. Největší zásluhu na tom má J. W. Goethe, který od roku 1806 každoročně navštěvoval západočeské lázně…

Rozuzlení sporu?

…v létě 1822 uskutečnil historickou schůzku – spolu s hrabětem Kašparem Šternberkem se tu sešel také se švédským chemikem Berzeliem, karlovarským doktorem Pohlem a chebským policejním radou Grünerem. Aby vyřešili s konečnou platností svůj spor, navrhli Goethe a Berzelius hraběti Šternberkovi, aby financoval proražení chodby do nitra Komorní hůrky. Hrabě Šternberk s návrhem souhlasil, ale k hloubení došlo až po Goethově smrti v roce 1834. Raženými štolami se podařilo najít polohu sopečného sopouchu (sopečného kráteru, vyplněného ztuhlou lávou). Tím definitivně určen sopečný původ Komorní hůrky a mnohaletý vědecký spor skončil vítězstvím plutonistů.

Současnost

Současná Komorní hůrka je velmi poklidné a zelení obklopené místo.  Právě místní pohoda a klid jsou tím, co k nám přitahuje naše hosty. 

Komorní hůrka s.r.o. © 2023

Komorní hůrka s.r.o. | Komorní Dvůr 45, 350 02 Cheb, CZ | tel.: +420 354 429 700 | fax: +420 354 671 271 | email: info@komornihurka.eu

ZAREZERVUJTE SI VÁŠ POBYT

OBJEDNÁVKA DÁRKOVÉHO POUKAZU

Ještě dnes objednejte

Dárkový Poukaz

a nepropásněte vaši šanci na skvělý dárek pro vaše blízké.

Na jakýkoli pobyt z naší nabídky.

Odcházíte?

Ještě objednejte

Dárkový Poukaz

a nepropásněte vaši šanci na skvělý dárek pro vaše blízké.

Na jakýkoli pobyt z naší nabídky.